Z histórie turistiky v Lietavskej Lúčke.
Organizovaný šport v Lietavskej Lúčke sa datuje od roku 1927, má teda 83 – ročnú históriu. Dominantným športom bol futbal, no postupne sa v TJ Cementáreň Lietavská Lúčka rozrastali i ďalšie športové oddiely ako hokejový, volejbalový, šachový. Niekoľkí aktívni turisti z Lietavskej Lúčky boli členmi turistických odborov v Žiline, alebo tento krásny šport vykonávali individuálne. Z odobia rokov 1955- 1965 treba spomenúť aspoň niekoľkých najaktívnejších ako Karola Chmeliara, Ing. Vojtecha Papána s manželkou Annou Papánovou, ktorí svoju turistickú výkonnosť skúšali aj vo vysokých horách Kaukazu. Skupina aktívnych ľudí, organizátorov v TJ, bývalých výkonných športovcov sa po roku 1970 stretávala na turistických podujatiach v okolí Žiliny, vo Vysokých Tatrách, na túrach uskutočňovaných zo Starej Lesnej, kde cementárne mali školiace a rekreačné zariadenie. V roku 1975 na ich podnet bol založený odbor turistiky v TJ Cementáreň.
Pri založení boli aktívni turisti predseda TJ Ing Š. Jurecký a členovia prípravného výboru. Prvým predsedom Odboru turistiky v Lietavskej Lúčke sa stal pán Emil Švancár. Zakladajúcich členov bolo 27 turistov. V roku 1977 založený lyžiarsky oddiel sa stal súčasťou OT. V tom čase sme vlastne naplnili pôvodnú ideu Klubu slovenských turistov a lyžiarov …
Cieľom najčastejších túr boli krásne hory a vrchy našej Rajeckej doliny, Strážovských vrchov, Suľovských skál, hrebeňovky a vrcholy Malej Fatry lučanskej i krivánskej časti. Hneď od začiatku sme si obľúbili teraz už tradičný Novoročný výlet na Lietavský hrad. Od roku 1977 sa pravidelne uskutočňuje „Prechod Strážovskými vrchmi s výstupom na Žibrid“, ktorý sa organizuje vždy poslednú aprílovú sobotu spolu s Obecným úradom a s tichou spomienkou na obete 2. svetovej vojny. Tento rok to bol už 40. ročník. Radi sme sa zúčastňovali silvestrovských výstupov na Rozsutec alebo Choč. V tomto roku bude už 40. ročník silvestrovského výstupu na malofatranský Kľak v spolupráci s KST Fačkov, kde zabezpečujeme dopravu i pre turistov zo Žiliny a okolia. Obľúbený je aj zimný prechod Kunerad – Martin, ktorý organizujú žilinské KST
Činnosť OT bola vždy celoročná. Od začiatku sa veľa venovalo lyžiarským zájazdom pre deti a mládež. Lyžiari postavili dva menšie vleky pre deti pri Lietavskej Lúčke a zúčastňovali sa aj na okresných mládežníckych súťažiach. Obľúbené boli i zimné prechody na bežkách v okolí, na Javorníkoch, Kysuckých vrchoch a Moravských Beskydách. Pravidelné boli i zimné turisticko–lyžiarske zájazdy na Veľkú Raču, Donovaly, Malino Brdo, Kubínsku hoľu, keď pamätníci bežkári s úsmevom spomínajú na zjazdy v hlbokom snehu pri prechode z Kubínskej hole do Zázrivej…..
V roku 1990 bol na Slovensku obnovený KST a turistické odbory sa premenovávali na Kluby slovenských turistov. V Lietavskej Lúčke KST organizoval svoju činnosť v rámci ŠK Cementáreň s počtom 40 -50 členov. V roku 2002 schválením stanov vznikol samostatný právny subjekt a občianske združenie – nezisková organizácia Klub slovenských turistov Lietavská Lúčka.
V roku 2003 sme do nášho turistického programu zaradili novú verejnú akciu „Cez tri hrady“. 24 km dlhý peší prechod cez Hričovský – Suľovský – Lietavský hrad. Tohoročný 7.ročník je zaradený i do Žilinskéto kultúrneho kalendára. K 31.01.2009 je zaregistrovaných 96 členov v odboroch pešej, vysokohorskej, lyžiarskej turistiky a cykloturistiky.
V celom období svojej existencie sme spolupracovali s klubmi Žilinského regiónu, združenými v KST RŽ. Mali sme a máme účinnú podporu od obce Lietavská Lúčka, Cementárne a teraz i od firmy Baumit. Všetkým, ktorí nás podporujú, úprimne ďakujeme.